Uusimad postitused:

PÕNEV PILGUHEIT: KÖÖK LÄBI AEGADE

Alfred Hitchcock on öelnud, et õnn on väike maja suure köögiga. Köök ei ole aga alati olnud kodu süda. Vastupidi ‒ vanasti oli see üks ebaolulisemaid ruume terves majapidamises, peidetud kõige varjulisematesse nurkadesse.

Tänapäeval nii loomulikuna tunduv osa köögist ehk selle sisustus ei olnud enne eelmist sajandit osa isegi köögi mõistest. Moodne köök on aga sageli avatud plaaniga ning multifunktsionaalne sobides nii toiduvalmistamiseks kui külaliste vastuvõtmiseks.

Vaatame lähemalt köögi arengut keskajast kuni tänapäevani välja:

Kaasaegne köök

KESKAEG KUNI 19. SAJAND

Keskajal elasid inimesed ühes ruumis. See oli samaaegselt nii söögitegemise koht kui elutuba. Kogu tegevus keerles ümber katmata tuleaseme ‒ köök oli primaarne soojuse, valguse ja turvalisuse allikas.

Tehnoloogia areng 19. sajandil tõi endaga suuremad muutused ning vähenes köögis toimetamise aeg. Ahju köeti söega, kasutusele võeti hästi vormuv ja temperatuuri muudatustele vastupidav malm, Nikola Tesla leiutas elektri ja loodi veetorustikusüsteem. Köögielu oli parem kui eales varem.

Väga vana köök

1900-1930

Tööstusrevolutsioon tõi endaga ergonoomilisema mõtlemise ning üha uusi leiutisi. Gaasist sai peamine küttevahend ja köögiahjud muutusid väiksemaks ning kergemaks.

Köökidesse tekkisid esmakordselt ladustamisvõimalused ehk kapid ja väljatõmmatavad tööpinnadHoosieri kapp oli üks esimesi, mis muutis köögis askeldamise tunduvalt efektiivsemaks.

1926. aastal tutvustas Austria päritolu arhitekt Margarete Schütte-Lihotzkyoma revolutsioonilist Frankfurti kööki, mis on moodsa köögiajaloo üks olulisemaid verstaposte.

Köök 1920

1930-1960

Järgmine suurem samm oli sisustatud ehk integreeritud köök. Märksõnadeks siin on esteetilisem ja eesmärgipärasem köögidisain. Köökidesse tekkisid vaiksemad õhuventilaatorid, nõudepesumasinad ning disainitud tööpinnad.

1960-2000

Köök muutus üha trendikamaks. 1980. aastatest pärineb trofee-köögi mõiste, st kallihinnaliste seadmete ning moodsate lahendustega poosetati külaliste ees selmet kasutada neid ettenähtud praktilistel eesmärkidel.

Trofee-köök

TÄNAPÄEV

Täna on köök üha futuristlikum: külmkapp saadab nutitelefonile teavitusi ning organismi näitajaid mõõtev süsteem teavitab ainevaegusest. Lisaks on köögist saanud koht, kus läbi toiduteemaliste elustiiliblogide ettevõtlust viljeleda.

Kui Sul tekkis soov oma köögile uuenduskuur (näiteks furnituuride abil) teha, siis tutvu köögi kaasajastamise ideedega ja võta meiega ühendust!