AKNAKATTED

Milline kardin valida?

Kardin on oluline ruumikujundaja luues ruumi vastava interjööri. Kardina valikul tasub arvestada nii silmailu kui kardina eesmärgiga. Funktsionaalsed kardinad nagu rulood, püstlamellkardinad ja ribakardinad aitavad reguleerida soojuse ja valguse hulka ruumis, samuti hoiavad privaatsust väljas liikuvate pilkude eest. Funktsionaalsed kardinad sobivad suurepäraselt nii koju kui kontorisse ning täiustamaks tekstiilkardinaid.

Mida arvestada kardinate valikul?

Kardinat valides on oluline kõigepealt läbi mõelda:
Kuhu kardin paigaldatakse?
Milline funktsionaalsus peab kardinal olema?
Kas piisab ühest kardinast või kombineerida erinevad tüübid?

KUHU PAIGALDADA KARDIN JA KUIDAS VÕTTA MÕÕDUD?

Sobiva aknakatte valikul ning vajalike mõõtude võtmisel on abiks meie spetsialistid!

Kardina paigaldamiseks on mitmeid võimalusi:

 • Aknaraam – Kardina paigaldamiseks aknaraamile tuleb mõõdud võtta aknaraami kõrguse ja klaasiliistude välisservade vahelisest laiusest. Aknaraamile paigutatakse üldjuhul kassettrulood, mis moodustavad aknaga terviku ega riiva silma. Minikassettruloode mõõtmisel tuleb arvestada mõningate erinevustega. Määrata tuleb kõrgus ja laius klaasiliistu murdepunktist ehk kohast, kus liist pöörab raami tasapinnast klaasi poole. Lisaks mõõda klaasi kaugus raami tasapinnast.
 • Aknaava sees – Aknaava ette paigutatakse tavalised rulood, püstlamellid või ribakardinad. Seejuures on oluline jälgida, et aknaava ette paigutatud kardin ei segaks akna avamist. Selleks peab aknaraami ning aknaava serva vahele jääma vähemalt 6-7 cm vaba ruumi, juhul kui on tegu sissepoole avaneva aknaga. Võta aknaava mõõdud ava ülaservast, keskelt ning serva kõrgus. Igaks juhuks mõõda kõik akna ümbruses olevad seinad, kuna võib esineda ebatasasusi. Saadud mõõtudest võta väikseimad tulemused.
 • Aknaava ees seinal – Aknaava esisele seinale paigutatakse üldjuhul tekstiilkardinad. Sobivas suuruses kardina valikuks mõõda ava laius ja kõrgus. Vastavalt neile mõõtudele saad otsustada, mis pikkuses ja laiuses kardinat soovid. Arvesta kindlasti juurde kardinapuu lisatav kõrgus. Minimaalsed soovituslikud mõõdud kardinate paigaldamisel ava ette:
  • Rulookardinad: ava laius + 10cm , ava kõrgus + 10cm
  • Alumiiniumribakardinad: ava laius + 5cm, ava kõrgus + 10cm
  • Puitribakardinad: ava laius + 5cm, ava kõrgus + 20 – 30cm ( ülestõstetud kardinapaki kõrgus )
  • Püstlamellkardinad: ava laius + 30cm, ava kõrgus + 10cm

Sobiva aknakatte valikul ning vajalike mõõtude võtmisel on abiks meie spetsialistid!

KASSETTRULOOD

Kassettrulood on äärmiselt praktilised aknakatted, mis kaitsevad suvisel ajal ruume ülekuumenemise eestning hoiavad talvel sooja. Kassettruloo puhul on kettmehhanism paigutatud spetsiaalse kasseti sisse, mis paigaldatakse koos raamistikuga aknaraami külge. Selline paigaldusviis muudab ruloo peaaegu märkamatuks ühildudes täielikult akna raamiga. Aknaraamile paigaldatud ruloo ei sega akna avamist ning raamistik hoiab akna ülespidisel avamisel kardina kindlalt paigal. 

Kassettrulood sobivad nii iseseisva aknakattena kui kombineeritult dekoratiivsete tekstiilkardinatega. Saadaval on lai materjalivalik alates ühevärvilistest ja dekoratiivsetest kangastest lõpetades funktsionaalsete termokangastega. Ruloode kinnituskassetid on saadaval 2 tooni – valge ja pruun. Kassettrulood sobivad kõikidele aknatüüpidele.

PÜSTLAMELLKARDINAD

Püstlamellkardinad on praktiline aknakate, mis reguleerib suurepäraselt valguse ja soojuse hulka toas ning tagav privaatsuse. Püstlamellid on jõulise joonega ning tekitavad valguse langedes seintele huvitava varjude mängu. Tänu funktsionaalsusele ja laiale materjalivalikule on lamellid populaarne valik nii koduses miljöös kui kontoris. Sageli kasutatakse püstlamelle suuremõõtmeliste akende kattena.

PAIGALDAMINE JA JUHTIMINE

Püstlamellid pöörlevad 180° ümber oma telje, mis võimaldab valguse suunamist väga erineval moel. Kardinad paigaldatakse aknaavasse, seinale või lakke ning on juhitavad nööri, keti või kaugjuhitava elektriajamiga. Kaugjuhitav süsteem on hea valik suurtes ruumides, kus käsitsi juhtimine ei ole võimalik või on ebamugav. Lamellide pööramiseks ja valguse juhtimiseks kasutatakse vertikaalteljel asuvat kuulketti.

HOOLDAMINE

Lisaks funktsionaalsusele on püstlamellkardinaid lihtne hooldada. Määrdunud kangast on võimalik puhastada niiske lapiga. Plastiklamellide puhastamisel võib kasutada pesuvahendit.

MATERJALID

Lamellkardinate materjalivalik on väga lai. Kasutatakse erinevaid funktsionaalseid materjale nagu termokangas, pimendav kangas, screen-kangas jm.

RIBAKARDINAD

Ribakardinad on selge joonega ribakujulised kardinad, mida oleme enim harjunud nägema kontoriakende kattena. Tegelikkuses on ribakardinatel ka pehmem ilme, näiteks puidust aknakate loob naturaalse ning hubase miljöö, mis sobib suurepäraselt ka kodusesse keskkonda. Ribakardinad aitavad reguleerida ruumi temperatuuri, tagavad privaatsuse, on sisekujunduselemendiks ning kaitsevad ruumi päikesekiirguse eest.

PAIGALDAMINE JA JUHTIMINE

Ribakardinad paigaldatakse aknaavasse või ava ette lakke, teatud juhtudel on võimalik paigaldada ka aknaklaaside vahele. Ribakardinaid liigutatakse üles-alla küljel oleva juhtnööri, keti või elektriajami abil. Samuti liiguvad ribad horisontaalselt, mis võimaldab reguleerida valguse hulka ruumis ning muuta ruum võõraste pilkude eest kaitstuks. Ribade asendi muutmisega on võimalik seintele tekitada huvitavaid valgusmustreid.

HOOLDAMINE

Kardinate hooldamine on väga lihtne. Regulaarne tolmulapi või pehme harjaga pühkimine hoiab aknakatte puhtana. Suurema mustuse korral puhastada õrnalt niiske lapiga.

MATERJALID

Ribakardinaid on saadaval 2 materjalivalikus:

 • Alumiinium
 • Puit

RULOOD

Ruloo on funktsionaalne aknakate, mis kaitseb päikesekiirguse eest, reguleerib ruumi temperatuuri, tagab privaatsuse ning on sisekujunduselement. Ruloo materjalivalik on lai, mis võimaldab kujundada efektse iseseisva aknakatte kui kombineerida rulood teiste aknakatete ja kardinatega. Eriti populaarne on ruloo kooslus tekstiilkardinaga, kus esimene omab funktsionaalseid omadusi ning teine kujundab ruumi miljöö. Rulood sobivad nii koju kui ametlikesse ruumidesse. Samuti kohtadesse, kus aknaeesriide kasutamine ei ole võimalik, näiteks klaasitud rõdu või köögiaken.

PAIGALDAMINE JA JUHTIMINE

Rulood paigaldatakse aknaavasse, seinale või lakke. Juhtimine toimub kett- või vedrumehhanismiga. Suurte ruloode puhul või raskesti ligipääsetavates kohtades soovitame kasutada elektriajamiga juhtimist.

HOOLDAMINE

Rulookardinad nõuavad vähest hoolt, kuna püsivad pika aja jooksul tolmuvabana. Puhastamiseks piisab kergest tolmulapiga üle käimisest või plekkide puhul niiske lapiga pühkimisest.

MATERJALID

Ruloode materjalivalik on väga lai, enamasti kasutatakse tugevat ja vastupidavat kangast:

 • Ühevärvilised poolpimendavad kangad
 • Poolpimendavad mustriga kangad
 • Poolpimendavad valgust tagasipeegeldavad kangad
 • Ühevärvilised pimendavad kangad
 • Pimendavad mustriga kangad
 • Screen-kangas
 • Puit
 • Bambus

Poolpimendavast kangast ruloo on valgust läbikumav. Pimendavast kangast ruloo ei lase valgust läbi ja on pimendav. Pimendav kangas sobib hästi magamistuppa või lastetuppa.